Egy éve, 2022. május 9- én fejeződött be a nyugat-európai balliberális föderális tábor, és annak magyarellenes vezetője, Guy Verhofstadt politikai agendájának a legitimitására használt, konferenciasorozat Európa jövőjéről. Az egyébként üdvözlendő, névleg a polgárok véleményének meghallgatására, ezáltal az EU és intézményei polgárokhoz közelebb hozatalára irányuló kezdeményezés azonban csak kirakatban kezelte az Unió lakosait,
tényleges akaratuk érvényesítésében viszont súlyos kudarcot vallott.
A konferenciáról, az abban való magyar részvételre buzdításról már több Mandiner-cikkem szólt 2021 és 2022 folyamán, ezért eltekintenék annak részletes elemzésétől, kritizálásától, azt azonban sajnos nem lehet elégszer hangsúlyozni: ahogy megjósoltuk a kettős mérce alkalmazása itt is kirívó volt. Ne felejtsük el, hogy miniszterelnök úr Európa jövőjéről szóló 7 pontjával, Magyarország a legelső tagállam volt 2021 júniusában, aki világosan megfogalmazta az álláspontját a kérdésben. Egy évvel később, Magyarország több mint 800! eseménnyel és számtalan hozzászólással a legaktívabb tagállam lett az EU-ban, ezzel is bizonyítva, hogy a magyarok igenis elkötelezettek az EU és a kontinens jövőjéről történő diskurzusban.
Fájdalmas tapasztalat volt az egy éves folyamat során, hogy a magyarok véleménye nem számít Brüsszelben, mert a fősodortól ellentétes: a magyarok nemet mondtak az európai birodalomra. Kiderült, hogy a magyarok továbbra is EU pártiak, de a szélsőséges, uniformizált EU- t, föderális eszméket elutasítják. Nemzetek Európájában hisznek, mert egy erős Európát csakis erős nemzetek adhatnak. Továbbra is nemet mondanak az illegális bevándorlásra, a brüsszeli „kis gömböcre”, amelyik még több hatáskört szeretne magának vindikálni a (balliberális ideológiát elutasító) tagállamok megregulázására. A magyarok határozottan kiálltak az egyhangúság fenntartása mellett, ami biztosítja a konszenzus kultúrájának alapító atyák általi szándékát az egység megteremtése és megtartása céljából, az EU alapelveinek szellemében.
Elfogadhatatlan ugyanis, hogy egyes tagállamok rákényszeríthessék saját politikájukat egy másik tagállamra, a saját nemzeti érdekeik és szuverenitásuk sarokköveivel szembeni álláspontra.
Annak ellenére, hogy a magyarországi 800 esemény és hat nemzeti polgári panel eredményeit összefoglaló nemzeti aktivitási jelentést is eljuttattuk a Bizottság részére, majd brossura is készült annak bemutatására „Mit kíván a Magyar Nemzet?” címmel, az ezekbe foglalt magyar hangok süket fülekre találtak. Ezen felül, egy, a Polgári Magyarországért Alapítvány által rendezett konferencia keretein belül a magyar tapasztalatok összegzésre kerültek Varga Judit miniszter asszony, Gál Kinga és Deutsch Tamás európai parlamenti képviselők részéről. Az Országgyűlés pedig 2022 nyarán elfogadott egy határozatot a konferenciasorozat során tett magyar hozzájárulások összegzése alapján. Ez egyúttal a magyar kormány álláspontja is az EU jövőjéről, amit egy esetleges szerződésmódosítás során a kormány képviselni köteles. A határozat főbb üzenetei a következők:
- Az EU-nak változnia kell, a jelenlegi Szerződések nem alkalmasak arra, hogy a válságok korában biztosítsák az együttműködést.
- Integrációnk alapját Európa keresztény gyökerei és kultúrája jelentik.
- A Szerződésekben rögzíteni kell a Bizottság politikai és ideológiai semlegességét. Nem elfogadható az, hogy a Bizottság politikai csendőrként lépjen fel a tagállamok felett.
- Európának képesnek kell lennie arra, hogy megvédje magát külső segítség nélkül. A kontinens katonai képességeit, ipari kapacitásait erősíteni kell, és közös hadsereget kell felállítani.
- Meg kell védeni a jelen és a jövő európai generációit. A demográfiai kihívás és a családok támogatása közös uniós cél kell, hogy legyen.
- Az európai demokráciát ki kell vezetni a zsákutcából, ahová az Európai Parlament és elfogult képviselőik kormányozták. Az uniós döntéshozatalban meg kell erősíteni a nemzeti parlamentek szerepét.
- Védelemben kell részesíteni az EU területén élő őshonos nemzeti kisebbségeket.
- A Szerződésekben meg kell erősíteni a Nyugat-Balkán európai perspektíváját.
Mi történt mindeközben Brüsszelben?